Vaillant’tan doğalgaz tasarrufu için bütçe dostu tüyolar...

Soğuk kış aylarında artan doğalgaz faturaları ile birlikte, kombi kullanıcılarının aklına doğal olarak “Doğalgaz faturamı nasıl düşürebilirim?” sorusu geliyor.Sizin için doğalgaz maliyetinizi düşürebilecek bütün enerji tasarruf yöntemlerinin listesini çıkardık.

Yoğuşmalı teknolojisiyle tanışın!

Yoğuşmalı kombiler, yanma sonucu açığa çıkan enerjiyi ve ayrıca oluşan su buharındaki ısı enerjisini çekerek daha etkin bir şekilde kullanır. Bu durumda enerji maliyetlerini ve emisyonlarını azaltmaya yardımcı olur.

Enerji verimliliği yüksek Vaillant yoğuşmalı cihazların kullanılması sayesinde, klasik cihazlara göre %37’ye kadar tasarruf etmek mümkün. Ayrıca Vaillant’ın ustalık eseri Green IQ cihazı sayesinde A+ enerji verimliliği ile maksimum performansa ulaşmak şimdi daha kolay.

Kombiyi arada kapatıp açmaktan medet ummayın!

Tasarruf için kombinin sürekli kapatılıp açılmasının faydası değil zararı vardır! Kesintili çalışma, sürekli ve ayarlı çalışmaya oranla daha fazla yakıt tüketimine sebep olur. Kombi düşük ısıda devamlı çalışır vaziyette tutulmalıdır.

Radyatörlerin üstünü ve önünü kapatmayın!

Mobilya, perde veya başka eşyaların radyatörlerinizin önünü kapatması, radyatörlerden gelen ısının oda içinde doğru yayılmasını engeller. Isının önünü kesmeyin.

Oda termostatı ile hem tasarruf hem konforu

Oda termostatı, wi-fi ile kontrol aparatı ve akıllı cihaz (telefon-tablet) uygulaması aracılığıyla kombinizi uzaktan kontrol etmenizi sağlayan bir cihazdır. Oda termostatlarının kullanılması sayesinde doğalgazdan %5-%15 oranında tasarruf sağlamak mümkündür.

Vaillant’ın akıllı telefon ve tablet kontrollü oda termostatı eRELAX kullanıcıları arasında yapılan araştırmaya göre, eRELAX’ın standart oda termostatlarına göre 37%’ye kadar daha fazla enerji tasarrufu sağladığı belirlenmiştir.Vaillant modülasyonlu oda termostatları ile, enerji tasarrufuna konfor da eklenir.

Küçük dokunuşlarla doğalgaz faturasını düşürün!

Kış aylarında; gündüzleri güneş ışığını doğrudan alan güney, batı, güneydoğu ve güneybatıya bakan pencerelerin perdelerini açık tutun. Daha iyi ışık alabilmeleri için camları temizliğine dikkat edin.

Geceleri perdeleri kapalı tutun. Kuzeye bakan perde, panjur veya kepenklerin kapatın.

Radyatörlerin arkalarına (duvar ile radyatör arasına) bir tarafı alüminyum folyo ile kaplı ısı yalıtım levhaları yerleştirin.

Kış aylarında, iç mekanlardaki havanın temizlenmesi amacıyla, pencerelerin günde bir saatten fazla açık kalmamasına özen gösterin.

Nemli hava ısıyı iyi tutar. Kışın odaların sıcaklığını yükseltmek ve daha konforlu hale getirmek için, ufak bir su kabını radyatör üzerine koyarak ortamı nemlendirin.

Evlerin dışa açılan kapıları ile ısıtılmayan veya soğutulmayan bölümlere (hol, tuvalet vb.) ait kapıları mümkün olduğunca kapalı tutun.